lacoco.pl

Blog o modzie, urodzie, podróżach i zdrowiu.

Lifestyle

Mechanizm wyparcia wspomnień

Mechanizm wyparcia wspomnień

Psychologia jest dziedziną, która cały czas jest w sferze zainteresować wielu naukowców. Mózg ludzki skrywa tak wiele tajemnic, że nawet wybitni profesorowe nadal nie mogą odpowiedzieć na niektóre pytania. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działa mechanizm wyparcia pamięci? Dlaczego niektóre sytuacje zapamiętuje się do końca życia, a o innych kompletnie się nie pamięta? Dlaczego niektóre wspomnienia z dzieciństwa są tak odległe? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego niektórych sytuacji nie pamiętamy?

Jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk jest utrata pamięci. Większość ludzi doświadcza jakiejś formy utraty pamięci w pewnym momencie swojego życia. Amnezja jest najczęstszym rodzajem utraty pamięci. Osoby cierpiące na amnezję nie mogą tworzyć nowych wspomnień. Mają też problem z zapominaniem starych wydarzeń, co może być dla nich bardzo przykre. Utrata wspomnień może być spowodowana kilkoma czynnikami, takimi jak: stres i brak snu. Interesujące jest zbadanie, dlaczego ludzie tracą wspomnienia i znalezienie sposobów na ich przywrócenie. Ludzki mózg ma zdolność tłumienia starych wspomnień, aby uniknąć bolesnych emocji. Ten mechanizm nazywa się tłumieniem pamięci. Działa poprzez zmianę metod przechowywania w mózgu, tak aby nie można było tworzyć starych wspomnień. Ułatwia to przejmowanie nowych wspomnień i blokowanie starych wspomnień. Osoby z zespołem stresu pourazowego doświadczają częstych epizodów tłumienia pamięci, co jest oznaką uszkodzenia funkcji mózgu. Mają problemy z tworzeniem nowych wspomnień i zapominaniem starych.

Jak działa mechanizm wyparcia?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego niektóre wydarzenia z dzieciństwa mózg całkowicie wyparł. Często dzieci, które nie mają dobrych wspomnień z pierwszych lat życia całkowicie wypierają swoją przeszłość. Zdarza się jednak, że pewne traumatyczne zdarzenia pamięta się bardzo dobrze. Gdy dziecko jest świadkiem przemocy lub samo jej doświadcza potrafi niekiedy na całe życie zapamiętać wszystkie złe wydarzenia wraz ze szczegółami. Mimo iż podświadomie je wypiera, to jednak tego typu nieprzyjemne sytuacje są w nim tak silnie zakorzenione, że wracają je wspomnienia przez całe życie. W takich sytuacjach, by móc normalnie funkcjonować i pogodzić się z przeszłością jest niezbędna terapia. Przepracowanie swoich problemów ze specjalistą bardzo często przyczynia się do tego, że z czasem złe doświadczenia zatuszowane są przez te dobre. Jest to bardzo trudna i czasochłonna praca, jednak jak najbardziej możliwa. Warto więc poszukać profesjonalnej pomocy, by iść dalej przez życie tworząc tylko dobre wspomnienia.

Czy warto wspominać?

I choć zdarzają się osoby, które twierdzą, że trzeba żyć teraźniejszością i nie wspominać tego co było, to jednak mnóstwo ludzi lubi powspominać dobre chwile z przeszłości. Najczęściej wspomina się ciepły, przytulny dom, posiłki przygotowane przez mamę, magiczną atmosferę świąt, jak i wspólne rodzinne chwile spędzone na grach i zabawach. Warto kolekcjonować również wspomnienia z podróży, gdyż one działają na wielu ludzi motywująco.

Udostępnij