lacoco.pl

Blog o modzie, urodzie, podróżach i zdrowiu.

Podróże

Zielona perełka Grecji – wyspa Samos!

Zielona perełka Grecji – wyspa Samos!

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczyna, a to oznacza, że czas zaplanować swój wypoczynek. Dla wielu z nas do pełni szczęścia potrzeba kawałka plaży i ciepłego morza. Jeśli dodamy do tego wyśmienite jedzenie, ciekawe, antyczne zabytki i nieco egzotycznej roślinności, mamy przepis na sukces! Taki gwarantuje Grecja. Nieustannie ciesząca się sympatią turystów ma do zaoferowania bez liku wspaniałych miejsc o pięknym krajobrazie. Warto poznać Grecję kontynentalną, która zachwyca bogactwem historycznych pozostałości, jak również jej różnorodne wyspy. Wśród nich do najpopularniejszych niewątpliwie należy Kreta, Rodos, Santorini, Zakynthos, czy też Korfu i Mykonos. To zdecydowanie nie wszystko. O tuż kraj ten posiada w sumie 2 500 wysp na morzach Egejskim, Śródziemnym i Jońskim! To prawdziwe bogactwo przepięknych zakątków świata usytuowanych na morzach. Tym razem skupimy się na wyspie Samos, na którą już od wielu lat można spędzić wakacje z ITAKĄ. To niewielki, ale bardzo urzekający grecki atol. Czemu, warto poznać ją bliżej? 

Samos – miejsce na wakacyjny wypoczynek w greckim klimacie! 

Choć wyspa Samos nie jest jeszcze znana szerokiemu gronu turystów, wcale nie jest mniej atrakcyjna od swoich bardziej  popularnych sąsiadów. Położona jest na Morzu Egejskim, blisko zachodniego wybrzeża Turcji. Jest znana jako miejsce,  urodzenia greckiego filozofa i matematyka Pitagorasa oraz filozofa Epikura. Na wyspie można napotkać wiele symboli wspominających te osobistości. Nie brakuje tu pięknych plaż z krystalicznie czystą wodą, gajów oliwnych oraz uroczych miasteczek. Na Samos można poczuć, że czas się zatrzymał i to w pozytywnym słowa znaczeniu. Wszystko dzięki przyjazny mieszkańcom i sielskiej atmosferze, jaką czuć na tej wyspie. 

wyspa Samos

Top atrakcje wyspy Samos

Miasto Sámos (znane również jako Vathy lub Vathi) – zlokalizowane jest w osłoniętej zatoce na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. To najważniejsze jej miasto, w którym jest port, jednostki administracyjne i które stanowi świetną bazę wypadową w głąb lądu. Stąd kursują również promy wycieczkowe. Popularną atrakcją miasta jest muzeum archeologiczne.

Wioska Kokkari – dawana osada rybacka, dziś stanowiąca urocze, kolorowe miasteczko wypoczynkowe na północnej stronie wyspy. Znajduje się tu długa, żwirowa plaża z czystą błękitną wodą. W wiosce tej rozpoczyna się ośmiokilometrowy szlak prowadzący przez urokliwe gaje drzew oliwnych i jedne z najpiękniejszych widoków w okolicy.

Plaża Potami – położona jest na zachód od miasta Karlovas, rozciąga się wzdłuż dwóch połączonych zatok. Jest niezwykle fotogeniczna i zapewnia świetne warunki do wypoczynku. Nad wschodnim krańcem plaży wznosi się Kościół Agios Nikolaos, z okolicy którego rozciąga się piękna panorama na Potami. 

Pitagorio – niewielkie miasteczko na południowym wybrzeżu, które swoją nazwę zyskało na cześć Pitagorasa, który się tu urodził. Symbolem miasta jest XIX-wieczna twierdza (położona nad samym morzem). W jego bliskiej odległości znajduje się Herajon – dawne sanktuarium Hery, które również warto zwiedzić. 

Akwedukt w Eupalinos – dzieło starożytnej techniki, które udostępnione jest do zwiedzania. Niegdyś byś to akwedukt, którym dostarczano górską słodką wodę. Ten podziemny korytarz ma kilometr długości i około 1,75 metra wysokości i szerokości. Warto się nim przespacerować, by zobaczyć naocznie cud starożytnej inżynierii.

Plaża Mikro Seitani – zlokalizowana jest na północno-zachodnim wybrzeżu, na zachód od portu Karlovassi. To kameralna, zaciszna plaża żwirowa, oblewana krystalicznie czystą wodą. W jej otoczeniu znajduje się sama natura (brak sklepów, targów i barów) co dodaje całości błogiego klimatu. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij