Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie czy można robić inhalacje na noc

Czy można robić inhalacje na noc?

Data publikacji 17 lipca 2023


Sezon zimowy trwa w najlepsze, a co za tym idzie również sezon na przeziębienia. Zderzenie ujemnych temperatur na zewnątrz, z dodatnimi wewnątrz budynków, sprzyja rozwojowi chorób układu oddechowego – szczególnie u dzieci. Ale nie tylko różnica temperatur jest powodem występowania problemów z oddychaniem. Najbardziej problematyczne okazuje się suche powietrze. Sezon grzewczy charakteryzuje się tym, że ludzie nie wietrzą pomieszczeń, tak jak to robi większość wiosną czy latem. Kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi mniej niż 40%, jest zbyt suche i problematyczne do swobodnego oddychania.

Ale czy można robić inhalacje na noc?

Odpowiedź brzmi – Tak. Suche powietrze w pomieszczeniach jest najczęstszą przyczyną występowania problemów z oddychaniem. Wysuszone rzęski nosowe pracują znacznie mniej efektywniej, a to sprawia, że do organizmu dziecka trafiają zanieczyszczenia i bakterie. Dlatego też na problemy z oddychaniem dobrze jest zastosować sól fizjologiczną. Preparat dostępny jest niemalże w każdej aptece. Przede wszystkim dobrze się wchłania, ułatwiając dziecku oddychanie.

Zaleca się stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej zarówno w ciągu dnia, jak i na kilka godzin przed snem. Sól ma właściwości odkrztuszające, co pozytywnie wpływa na jakość snu dziecka. Inhalacja z soli fizjologicznej oczyszcza i nawilża śluzówkę nosa oraz drogi oddechowe. Dlatego warto pamiętać, aby nie wykonywać inhalacji bezpośrednio przed snem, ponieważ dziecko może mieć odruchy kaszlu, a przez to trudności z zaśnięciem.

Inhalacja w sezonie grzewczym jest szczególnie polecana, ponieważ zapewnia drożność dróg oddechowych, co sprawia, że dziecko może swobodniej oddychać.

Inhalacje przed snem

Inhalacje na katar przy pomocy wodnego roztworu chlorku sodu najlepiej przeprowadzać trzy razy w ciągu dnia. Oczywiście wszystko zależne jest od stopnia zaawansowania uciążliwych dolegliwości. Inhalacja, w zależności od zastosowanego nebulizatora, powinna trwać maksymalnie 10 minut. Należy jednak pamiętać, że ostatnia w ciągu dnia inhalacja z soli fizjologicznej nie powinna być wykonywana przed snem. Jest to spowodowane właściwościami odkrztuszającymi, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jakość nocnego odpoczynku. Sesje inhalacyjne z wykorzystaniem soli powinny być wykonywane w odpowiednim odstępie czasowym po posiłku. Zbyt krótki czas mógłby doprowadzić do nudności i wymiotów, tym bardziej u dzieci.

Z czego inhalacje na katar dla niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, jak pozbyć się kataru u niemowlaka w bezpieczny sposób. Inhalacja niemowlaka solą fizjologiczną to doskonały sposób na łagodzenie kataru, a także innych objawów przeziębienia. Bez obaw można używać tego roztworu do zwalczania kaszlu i kataru u noworodków. Wiele urządzeń do inhalacji posiada również smoczek do inhalatora, dzięki którym sól fizjologiczna dla noworodka może być wykorzystywana w inhalacji niemowląt od pierwszych dni ich życia. Inhalacja przed snem u niemowlaka często jest jedyna szansa na spokojny sen chorego dziecka.

Redakcja lacoco.pl

Jesteśmy zespołem, który łączy pasję do mody, urody i podróży z zamiłowaniem do zdrowego stylu życia. Na lacoco.pl dzielimy się inspiracjami i praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci odkrywać świat i cieszyć się pełnią życia. Tworzymy treści z myślą o Tobie, aby każda chwila była piękna i pełna harmonii!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?