lacoco.pl

Blog o modzie, urodzie, podróżach i zdrowiu.

Zdrowie

Skład chleba dla cukrzyka – co warto o nim wiedzieć?

Skład chleba dla cukrzyka – co warto o nim wiedzieć?

Choć cukrzyca nie jest już wyrokiem, osoby otrzymujące diagnozę tej choroby muszą liczyć się z tym, że ich życie się zmieni. Cukrzyk, który nie chce zmagać się ze skutkami ubocznymi tego schorzenia musi zmienić nie tylko styl życia, ale i nastawienie do tego, co znajduje się w jego codziennym menu. Jeśli więc do tej pory nie przywiązywał wagi do tego, co je – teraz się to zmieni. Na szczęście, cukrzyca nie oznacza już dziś rezygnacji z najsmaczniejszych produktów. Nie wiąże się też z rezygnacją z chleba, choć zakłada dużo większą ostrożność przy jego zakupie.

Ważne pytanie o skład chleba

Bardzo często można usłyszeć, że pierwszym krokiem, na jaki powinien zdecydować się cukrzyk jest wyeliminowanie z jego diety węglowodanów. Co jednak ważne, nie oznacza to wcale diety całkowicie wolnej od nich. Postuluje się pozbycie się przede wszystkim cukrów prostych, te zaś pojawiają się nie tylko w ciastach, cukierkach oraz w czekoladzie, ale również w słodkim pieczywie. Na liście produktów niebezpiecznych znajduje się także tak zwany biały chleb, a więc chleb skład którego bazuje na mące z oczyszczonego ziarna. Teoretycznie, nie jest to przesadna strata dla cukrzyka, bo białe pieczywo jest jednocześnie pieczywem najmniej wartościowym pod względem składników odżywczych. Nie da się jednak ukryć, że biały chleb jest smaczny, a tym samym rozstanie z nim może być dość bolesne.

Ciemny chleb w diecie cukrzyka

Pytając o to, jaki chleb ma niski indeks glikemiczny, jesteśmy zwykle informowani o zaletach, jakie posiada chleb z mąki żytniej i razowej. Słowa uznania padają także pod adresem mąki graham oraz mąki owsianej. Niestety, nie oznacza to wcale, że każdy ciemny chleb dostępny w sprzedaży jest tak samo bezpieczny dla diabetyka. Wystarczy, że w składzie pieczywa znajduje się cukier lub jego pochodne, a najlepszym, co można zrobić z takim pieczywem okazuje się być rezygnacja z jego jedzenia. Nie oznacza to jednak, że chleb powinien zostać natychmiast wpisany na listę produktów zakazanych. Jednym z jego najważniejszych składników jest przecież błonnik, a ten ma ważną funkcję do spełnienia tak w procesach związanych z trawieniem, jak i wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu prawidłowej masy ciała.

Jak wybierać chleb dla diabetyka?

Pierwszym krokiem przy wyborze chleba dla diabetyka jest staranna analiza jego składu. Najłatwiej zrobić to wtedy, gdy produkt jest pakowany. Jeśli jednak kupujemy tak zwany chleb świeży, również nie powinniśmy się obawiać niepewności. Piekarnie i markety coraz częściej umieszczają w widocznym miejscu szczegółowe informacje na temat tego, jaki jest skład chleba.
Poza upewnieniem się, że chleb nie zawiera cukru i jego pochodnych, warto sprawdzić energetyczność wypieku. Chleb powinien być smaczny, musi jednak pomagać również w utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała. Jeśli więc mamy do czynienia z rozwiązaniem, które nie zapewnia niczego poza pustymi kaloriami, lepiej z niego zrezygnować. Szczególnie wysoko cenione są te chleby, które posiadają niski indeks glikemiczny. Tu na pierwszy plan wysuwają się tak zwane chleby bez mąki i to po nie warto sięgać w pierwszej kolejności.

Udostępnij